czwartek, 17 stycznia 2013

Nalewka pomarańczowo-kawowa


Prosta, niestety czasochłonna nalewka, w sam raz na zimę ;)

składniki:

  • ok. 50 ziaren kawy 
  • 3 pomarańcze
  • szklanka wody mineralnej
  • 0,5 l spirytusu
  • 400 g cukru białego
   Potrzebny nam będzie duży słój (ja używam 3 litrowego). Koniecznie przed użyciem trzeba go dokładnie wyszorować i sparzyć wrzątkiem.
   Pomarańcze szorujemy i wyparzamy, aby nie został na nich żadna nieproszona rzecz. Kroimy na ćwiartki i wtykamy ziarenka kawy (tak aby nie wypadały). Tak przygotowaną pomarańczę umieszczamy w słoju.
   W garnku gotujemy wodę z cukrem do całkowitego rozpuszczenia. Wystudzonym syropem zalewamy pomarańcze i odstawiamy na dzień w ciemnym miejscu.
   Na następny dzień dolewamy alkohol i całość mieszamy. Tak przygotowany słój musimy zostawić na ok 6 tygodni, co jakiś czas doglądając i mieszając.
   Po długim leżakowaniu, zlewamy nalewkę do butelek przez sitko lub gazę, wyciskamy także pomarańcze, aby uzyskać jak najwięcej nalewki ;) Po zlaniu do butelek nadaje się już do picia, jednak ja bym sugerowała odczekać jeszcze z tydzień, aby napój się ustał w butelce.

Na zdrowie ;)!

1 komentarz:

  1. Jeszcze 2 tygodnie i się pochwalę co mi wyszło. Trochę zmodyfikowałem Twój przepis, doszedł kardamon i inne proporcje. Już ślinka Cieknie jak mieszam te słoje. Aromat super. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń